Bolen

veda o ribah ...

Moderator: nejcG

Bolen

OdgovorNapisal/-a Matija » 05 Okt 2006 16:36

Nadaljevanje teme o Bolenih ...

LP,
M
Lep pozdrav in dober prijem, Spletni portal namenjen vijačenju http://www.ribicija.info, Forum namenjen vijačenju http://www.forum.ribicija.info
Uporabniški avatar
Matija
Administrator foruma
Administrator foruma
 
Prispevkov: 4329
Pridružen: 17 Nov 2005 09:04
Kraj: Ljubljana
Član RD: RD Kocevje

OdgovorNapisal/-a perch » 11 Okt 2006 10:32

Jaz bolena lovim ciljno samo, ko ga vidim v akciji, in takrat prijemajo primerki 55+, da pa se jih dobiti (vsaj na Muri) nekaj komadov zapored.

Kot pa sem omenil že v prejšnjih postih, je potrebno metati kar daleč.

Sem pa opazil nekaj zanimivega. Pri lovu na spinerje (meps, blue fox,...) sem ne glede na velikost vabe dobival predvsem primerke med 40 in 50cm (so bili pa tudi taki pod 40cm), medtem ko so ti večji prijeli na voblerje (tudi samo 5 cm velike) in žlice, tudi, če nisem lovil ciljno bolena, ampak sem se recimo na pačiča 5cm zajebaval s kleni.

Vaše izkušnje mogoče?!?
Uporabniški avatar
perch
Znani ostrižek
Znani ostrižek
 
Prispevkov: 392
Pridružen: 28 Apr 2006 09:13
Kraj: turnišče
Član RD: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Matija » 11 Okt 2006 11:40

Sam sem lani kar dosti lovil namensko samo bolena na Krki. Uspehi so bili fantastični. Lobil sem jih na vobler od rapale (rumeno oranžne barve) ter na mepse zlate ali oranžne barve. Enkrat pa mi je za robom ob lovjenju ščuke priletel na twister živo oranžne barve. Laks sem uporabljal 0,18

LP,
M
Lep pozdrav in dober prijem, Spletni portal namenjen vijačenju http://www.ribicija.info, Forum namenjen vijačenju http://www.forum.ribicija.info
Uporabniški avatar
Matija
Administrator foruma
Administrator foruma
 
Prispevkov: 4329
Pridružen: 17 Nov 2005 09:04
Kraj: Ljubljana
Član RD: RD Kocevje

OdgovorNapisal/-a perch » 11 Okt 2006 15:21

Ne vem, če je to samo pri meni slučaj, ali pa je to specifično za Muro (ker tudi tu redkokdo ciljno lovi bolena, tak da informacij drugih nimam) vendar pa sem imel izrazito večino prijemov na naravne barve voblerjev, na železo pa na srebrno, nekaj manj pa na zlato barvo.

Mogoče zaradi tega, ker tu med bolenovim plenom prevladujejo zelenike in pisanke (možno pa, da sem zaradi tega dejstva forsiral take barve).

Pa so ti prijemali na vse vabe enako, ali pa je bila kaka, na katero so izrazito prijemali manjši (ali pa samo večji)?
Uporabniški avatar
perch
Znani ostrižek
Znani ostrižek
 
Prispevkov: 392
Pridružen: 28 Apr 2006 09:13
Kraj: turnišče
Član RD: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Matija » 11 Okt 2006 15:39

Na vse vabe s katerimi sem lovil bolena so prijemali različno dolgi boleni. Drugače pa sem največ lovil na zlatkasto oranžne barve.

LP,
M
Lep pozdrav in dober prijem, Spletni portal namenjen vijačenju http://www.ribicija.info, Forum namenjen vijačenju http://www.forum.ribicija.info
Uporabniški avatar
Matija
Administrator foruma
Administrator foruma
 
Prispevkov: 4329
Pridružen: 17 Nov 2005 09:04
Kraj: Ljubljana
Član RD: RD Kocevje

OdgovorNapisal/-a Miran » 04 Feb 2007 21:10

perch napisal/-a:Jaz bolena lovim ciljno samo, ko ga vidim v akciji, in takrat prijemajo primerki 55+, da pa se jih dobiti (vsaj na Muri) nekaj komadov zapored.

Kot pa sem omenil že v prejšnjih postih, je potrebno metati kar daleč.

Sem pa opazil nekaj zanimivega. Pri lovu na spinerje (meps, blue fox,...) sem ne glede na velikost vabe dobival predvsem primerke med 40 in 50cm (so bili pa tudi taki pod 40cm), medtem ko so ti večji prijeli na voblerje (tudi samo 5 cm velike) in žlice, tudi, če nisem lovil ciljno bolena, ampak sem se recimo na pačiča 5cm zajebaval s kleni.

Vaše izkušnje mogoče?!?



Kje na muri pa loviš bolene?
ker v našem delu še nisem ujel bolena, pa kar dosti lovim...sem pa ujel jeza okoli kile...

kje drugače loviš, na Ivancih?
Če je črtasto in ma rdeče plavuti - now that's a fish!
Uporabniški avatar
Miran
Znani ostrižek
Znani ostrižek
 
Prispevkov: 393
Pridružen: 22 Jan 2007 22:52
Kraj: radenci

OdgovorNapisal/-a perch » 17 Feb 2007 22:07

Boleni so nekako najbolj aktivni na terenih okrog Bistric, pa Melinci, pa tudi dolvodno od Bistrice, samo tam se mi ne da zaradi nerešnih obmejnih vprašanj " s redarstvenim snagama" zajebavat, razen v Murski šumi, tam niso tak pogosti (redarstveniki, ne boleni).

V Ivancih pa mi ni kaj dosti všeč zaradi prevelike globine pa prevelike zaraščenosti ob obali, tak da vijačenje ni najbolj ugodno, na komad ribe pa mi nekak ni fora čakat smuča ali pa ostriža, tak da tja redko zahajam. Praktično je bilo tam edino produktivno mesto za vijačenje ob izkopu (pri deponiji šodra). Upam ka misliva iste Ivance.

Drugače pa razen na Muri največ lovim v Dokležovju, pa Krog - avtošolska (beda je edino, da so jo "kormorani" dokaj izpraznili, pa Lipvci (do lani, zdaj so me itak zajebali, ko so dali bager noter; kaj čemo, napredek pa avtocesta terjata svoj davek), predvsem pa v kakih zabačenih gramoznicah, kamor redko kdo zahaja, saj so tam po navadi ribe (tudi po mojem odhodu), problem pa je če me kdo vidi, da sem kaj ujel, saj so potem "kormorani" hitro tam, potem pa se ne vpraša za najmanjšo mero, dnevno kvoto, varstveno dobo, tudi živa riba kot vaba, ...

Tak da zaradi stanja duha še vedno večine ribičev v Prekmurju teh gramoznic drugim niti ne omenjam. Vem, malo sebično, ampak moje izkušnje so pač take. Kot primer bi lahko navedel stari del gramoznice v Filovcih, kjer me je starejši ribič videl, da sem ujel in spustil ščuko cca.4 kg (76cm) na Savarja 10 cm barve S. Ko sem ponovno prišel čez kakih 10 dni, je bilo tam 8 ribičev, vsak je lovil na vsaj dve palici na živo ribo, odnesli pa so itak ves ulov (tudi podmerske ščuke).

Je pa razveseljivo vsaj to, da večina mlajših ribičev spušča večino ulova (če že ne ves), ker mislim, da brez tega v Prekmurju čez 10 let ne glede na letni vložek ne bomo imeli kaj dosti za loviti.

No, zdaj je to že bolj referat kot post...
Uporabniški avatar
perch
Znani ostrižek
Znani ostrižek
 
Prispevkov: 392
Pridružen: 28 Apr 2006 09:13
Kraj: turnišče
Član RD: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Miran » 18 Feb 2007 10:57

jaja, iste ivance misliva ja:)
ja tista zaraščenost tik ob obali res ni najbolj praktična...
verjetno bi blo s čolnom lažje...kaj to si mislil mesto ob trstiki?
jaz sem v bistvu samo enkrat lovil tam...bolj sem bil na ogledu kot pa na pravi ribičiji...
hm...kje pa je v dokležovju kaka gramoznica?
hm ja, za bolena verjetno naš del ni preveč vredu ker je dokaj plitev in hiter?
ki pa je kaj dobra populacija ostrižev še v prekmurju?

Lp

Miran
Če je črtasto in ma rdeče plavuti - now that's a fish!
Uporabniški avatar
Miran
Znani ostrižek
Znani ostrižek
 
Prispevkov: 393
Pridružen: 22 Jan 2007 22:52
Kraj: radenci

OdgovorNapisal/-a perch » 18 Feb 2007 16:00

Tisto mesto v Ivancih je bilo mišljeno na polotoku, kjer je bil prejšnja leta stacioniran bager, na tem polotoku pa je bila tudi deponija šodra (prejšnja leta je bil ob polotoku tudi otok, kjer je bila globina ob otoku malo manjša, do 3-4m, idealno za vijačenje, pa so ga vrli pomgradovci izkopali). Zaradi bagra tam ni bilo zaraščeno, poleg tega pa so se tu zadrževale ribe zaradi hranjenja, ko bager ni delal.

Glede čolna pa tak..., pri nas v RD Murska Sobota je ribolov iz čolna dovoljen samo na Soboškem jezeru. Tam maš tudi kar dobro populacijo ostriža. Kar nekaj jih je tudi v Dokležovju (gramoznici sta na levi strani ceste Lipovci-Veržej), problem pa je, da jih je tu dosti tudi manjših, pa tudi zaraščenost ob obali, pa kot del folklore tudi krivolov (lani sem videl, da so se tam nekateri ribiči sprehajali tudi s pištolami), pa v Lipovcih (tam je zdaj ribolov prepovedan zaradi izkopa gramoza za avtocesto), pa seveda v kakih zabačenih gramoznicah,kjer redkokdo lovi, pa imajo čas zrasti. (Tisti čez 25-30 cm so namreč stari vsaj 20-25 let).
Pa če smo že pri ostrižu, bi bilo mogoče dobro odpreti novo temo še za to ribo, zame zaradi borbenosti eno izmed najljubših za ribolov.

Glede bolena pa maš verjetno prav, saj sem jih sam lovil na mestih, kjer se zadržujejo večje jate drobiža, predvsem zelenik, to pa so razni zalivi, nanosi proda v strugi (kjer se tok malo umiri), prehodi iz plitvine v globino, večje ovire v vodi, za katerimi toka skorajda ni,...
Zadnjič sem bil na pohodu ob Muri ob svetovnem dnevu mokrišč (od Črncev do Radgone in nazaj), in kolikor sem tam opazoval reko, res nisem videl kaj dosti primernih lokacij za bolena (ali pa sploh nobene). V bistvu se mi zdi, da je struga tam preveč enolična. Tak da če želi, ti javim, ko se bo začela akcija, pa greva pogledat na naše terene. Ampak to bo bolj poleti (če bo zadosti toplo mogoče že aprila, če voda ne bo previsoka in kalna, maja in junija pa je itak lovopust), glede ulova pa je tak, lahko da jih dobiš več v zelo kratkem času, lahko pa da nobenega v kar nekaj ribolovnih dneh. Bom probal dat še kako sliko teh bolenov v galerijo.

Pa mogoče bom kdaj napisal kako reportažo o vijačeenju v tem delu Mure, pa jo opremil s slikami, če se bo Matija strinjal. (ampat tudi to poleti, ko bo akcija)
Uporabniški avatar
perch
Znani ostrižek
Znani ostrižek
 
Prispevkov: 392
Pridružen: 28 Apr 2006 09:13
Kraj: turnišče
Član RD: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Matija » 18 Feb 2007 16:15

perch napisal/-a:Pa mogoče bom kdaj napisal kako reportažo o vijačeenju v tem delu Mure, pa jo opremil s slikami, če se bo Matija strinjal. (ampat tudi to poleti, ko bo akcija)


Z veseljem bom objavil, samo pripravi.

LP,
M
Lep pozdrav in dober prijem, Spletni portal namenjen vijačenju http://www.ribicija.info, Forum namenjen vijačenju http://www.forum.ribicija.info
Uporabniški avatar
Matija
Administrator foruma
Administrator foruma
 
Prispevkov: 4329
Pridružen: 17 Nov 2005 09:04
Kraj: Ljubljana
Član RD: RD Kocevje

OdgovorNapisal/-a perch » 18 Feb 2007 16:45

Evo, Miran, dva bolena sem dal v galerijo, ostalih nisem ker so slikani s klasičnim fotoaparatom pa so skenirane slike zelo slabe kvalitete (tudi ti dve nista bogve kaj, je pa tak za občutek vseeno). Tak je to, če te s takim aparatom fotografira nekdo, ki se mu o tem samo sanja, ti pa bi rad, da je riba čim manj časa na suhem.

Bodo pa tiste slike v morebitni reportaži slikane z digitalcem, ker sem klasiko dokončno opustil, ko mi je crknil fleš, pa nekak mi je dojadilo vedno tri objektive vlačit s sabo, ker je bilo breme malo preveliko (panorama 1000SLR+ trije objektivi cca, 1kg; vem, zdi se malo, ampak če to vlačiš s sabo celi dan, ..., pa še nepriročno je)
Uporabniški avatar
perch
Znani ostrižek
Znani ostrižek
 
Prispevkov: 392
Pridružen: 28 Apr 2006 09:13
Kraj: turnišče
Član RD: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Matija » 18 Feb 2007 17:11

Lepa bolena ni kaj.

LP,
M
Lep pozdrav in dober prijem, Spletni portal namenjen vijačenju http://www.ribicija.info, Forum namenjen vijačenju http://www.forum.ribicija.info
Uporabniški avatar
Matija
Administrator foruma
Administrator foruma
 
Prispevkov: 4329
Pridružen: 17 Nov 2005 09:04
Kraj: Ljubljana
Član RD: RD Kocevje

OdgovorNapisal/-a Miran » 19 Feb 2007 20:51

perch napisal/-a:Tisto mesto v Ivancih je bilo mišljeno na polotoku, kjer je bil prejšnja leta stacioniran bager, na tem polotoku pa je bila tudi deponija šodra (prejšnja leta je bil ob polotoku tudi otok, kjer je bila globina ob otoku malo manjša, do 3-4m, idealno za vijačenje, pa so ga vrli pomgradovci izkopali). Zaradi bagra tam ni bilo zaraščeno, poleg tega pa so se tu zadrževale ribe zaradi hranjenja, ko bager ni delal.

Glede čolna pa tak..., pri nas v RD Murska Sobota je ribolov iz čolna dovoljen samo na Soboškem jezeru. Tam maš tudi kar dobro populacijo ostriža. Kar nekaj jih je tudi v Dokležovju (gramoznici sta na levi strani ceste Lipovci-Veržej), problem pa je, da jih je tu dosti tudi manjših, pa tudi zaraščenost ob obali, pa kot del folklore tudi krivolov (lani sem videl, da so se tam nekateri ribiči sprehajali tudi s pištolami), pa v Lipovcih (tam je zdaj ribolov prepovedan zaradi izkopa gramoza za avtocesto), pa seveda v kakih zabačenih gramoznicah,kjer redkokdo lovi, pa imajo čas zrasti. (Tisti čez 25-30 cm so namreč stari vsaj 20-25 let).
Pa če smo že pri ostrižu, bi bilo mogoče dobro odpreti novo temo še za to ribo, zame zaradi borbenosti eno izmed najljubših za ribolov.

Glede bolena pa maš verjetno prav, saj sem jih sam lovil na mestih, kjer se zadržujejo večje jate drobiža, predvsem zelenik, to pa so razni zalivi, nanosi proda v strugi (kjer se tok malo umiri), prehodi iz plitvine v globino, večje ovire v vodi, za katerimi toka skorajda ni,...
Zadnjič sem bil na pohodu ob Muri ob svetovnem dnevu mokrišč (od Črncev do Radgone in nazaj), in kolikor sem tam opazoval reko, res nisem videl kaj dosti primernih lokacij za bolena (ali pa sploh nobene). V bistvu se mi zdi, da je struga tam preveč enolična. Tak da če želi, ti javim, ko se bo začela akcija, pa greva pogledat na naše terene. Ampak to bo bolj poleti (če bo zadosti toplo mogoče že aprila, če voda ne bo previsoka in kalna, maja in junija pa je itak lovopust), glede ulova pa je tak, lahko da jih dobiš več v zelo kratkem času, lahko pa da nobenega v kar nekaj ribolovnih dneh. Bom probal dat še kako sliko teh bolenov v galerijo.

Pa mogoče bom kdaj napisal kako reportažo o vijačeenju v tem delu Mure, pa jo opremil s slikami, če se bo Matija strinjal. (ampat tudi to poleti, ko bo akcija)


ja, to bi blo super da bi se zmenla za skupni ribolov ja!
ne samo bolena ampak tudi za kaj drugega...
ja v dahauu sem pa vido prvič kak so ostriži ropali...ampak sem bil takrat na krapariji in nisem mel nič s sabo da bi jim kaj vrgo...hm, pa se da tam kje sposodit kaki čoln?
ker bi blo pomojem zanimivo it s čolnom pa po možnosti s sonarjem enkrat ven...bi ble verjetno risanke! :lol:
Če je črtasto in ma rdeče plavuti - now that's a fish!
Uporabniški avatar
Miran
Znani ostrižek
Znani ostrižek
 
Prispevkov: 393
Pridružen: 22 Jan 2007 22:52
Kraj: radenci

OdgovorNapisal/-a perch » 21 Feb 2007 21:00

OK, se bova zmenila za ribolov, samo ne vem koliko je to aktualno zdaj, ker je na Muri v naših krajih tak, da je potrebno najti mesto, kjer se riba zadržuje v tem času. Pozimi se namreč velika jata bele ribe (in z njimi roparice) grupirajo na malem območju. Eno tako je med Babičevim mlinom v Veržeju in železniškim mostom v Dokležovju, je pa tam dokaj težavno vijačiti. Ostalih lokacij pa mi letos še ni uspelo odkriti (zaradi hidroloških značilnosti Mure v tem delu se struga dokaj spreminja, zato so po večini vedno drugje). Za poleti pa ni problema.

Glede čolna na Dahau pa je tak, da se vsaj zdi se mi, dajo izposoditi tisti pedalini, ribiči pa imajo več ali manj svoje čolne (dovoljeni so samo na vesla ali električni pogon). Se bom pozanimal, pa ti ob priliki javim
Uporabniški avatar
perch
Znani ostrižek
Znani ostrižek
 
Prispevkov: 392
Pridružen: 28 Apr 2006 09:13
Kraj: turnišče
Član RD: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a LeON.si » 30 Jul 2007 10:58

kajpa lov bolena na kozjo brado, je že kdo probal... baje je uspeh zanimiv! :) kaj pa poperji, kateri so bolj primerni?
Uporabniški avatar
LeON.si
Ikra
Ikra
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 18 Okt 2006 11:34
Kraj: Republika Prekmurje

OdgovorNapisal/-a perch » 30 Jul 2007 11:47

Od poperjev Rapala Skiter Pop, pa Salmo pop (ta dva preizkušena), pa verjetno tudi drugi kvalitetni izdelki, npr. Strorm, samo teh nisem probal... Je pa res, da so mi še vedno najljubši voblerji.

Tisto z brado mi pa ni najbolj jasno, ka maš v mislih?!?

Mogoče to, da se pred vobler ali žlico naveže še en trnek z dlako ali pa muho??

Kolikor vem, to na Hrvaškem in v Srbiji dosti uporabljajo in pravijo, da je efektivno, samo nisem probal...
Uporabniški avatar
perch
Znani ostrižek
Znani ostrižek
 
Prispevkov: 392
Pridružen: 28 Apr 2006 09:13
Kraj: turnišče
Član RD: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a LeON.si » 30 Jul 2007 12:52

v mislih mam potezanko kozjo bradico.... malo večjo tam 5cm, sicer se veže na sistem, vobler + nekaj cm višje od voblerja potezanka... to pa prinas nevem če glih dovoljeno...
Uporabniški avatar
LeON.si
Ikra
Ikra
 
Prispevkov: 175
Pridružen: 18 Okt 2006 11:34
Kraj: Republika Prekmurje

Re: Bolen

OdgovorNapisal/-a nejcG » 05 Jul 2008 08:58

Jaz imam nagledane 3 bolene 50+, kateri redno ob sončnem vremenu in v največji vročini raubajo drobiž tik pod vodno gladino. Drobiža je polno tak da je črno in lepo vidiš kako priplavajo boleni in napadejo veliko jato majhnih ribic. Probal sem večino vabe in ni uspeha. Vabo vržem cca 4m proč od bolenov kateri so v akciji in ko vijačim mimo njih, so tako plašni, da se kar obrnejo in odplavajo proč. Probal sem predvsem z poperji in blestivkami. Ja pa na laksu sem imel navezano jekleno predvrvico zaradi prisotnosti ščuk. Mislite da je predvrvica kriva za preplah bolenov? Nikakor se ga ne da ujet... Prosim za kakšen nasvet.
Moraš za bolena vijačiti hitro ali počasi? Kakšno velikost vabe naj uporabim da bi bila kolk se da uspešna? Mislite da bi bila potezanka bolj uspešna?
Just do it... home made baits maker, fisherman, preparator & moderator podforuma vijačenje
Slika
Uporabniški avatar
nejcG
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 2815
Pridružen: 21 Avg 2007 08:40
Član RD: RD Radlje

Re: Bolen

OdgovorNapisal/-a storm » 05 Jul 2008 09:57

Jaz bi v takem primeru ,če bolen noče zagrabit vabe ki je zraven njega, vzel kastmasterja in vrgel kar daleč od njih. Potem pa navijal kar hitro tako da gre kastmaster pod površino in ko bo šel mimo bolenov če bo hotel vzeti ga bo vzel tudi če boš imel zajlo gor saj se bo bolen moral kaj hitro odločiti če bo vabo zagrabil ali pa ne. Pač vrži dost daleč od njih in hitro navijaj.
Mš lures
Uporabniški avatar
storm
Kralj voda
Kralj voda
 
Prispevkov: 1038
Pridružen: 25 Nov 2005 22:20
Kraj: Vodice

Re: Bolen

OdgovorNapisal/-a dioniz » 05 Jul 2008 12:18

Tako kot je napisau storm kastmaster, pa komot brez zajle
Slika

once you pop, you can't stop ;)
Uporabniški avatar
dioniz
Administrator foruma
Administrator foruma
 
Prispevkov: 4719
Pridružen: 18 Apr 2006 01:06
Kraj: Koper-Olmo
Član RD: Koper

Naslednja

Vrni se na Ihtiologija

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron

x